Martynas Pargaliauskas. Teisingai atlikta modernizacija arba kaip trumpinti gamybos laiką ir padidinti darbuotojų įsitraukimą

Jau septintą dešimtį skaičiuojanti bendrovė „Montuotojas“ keičiasi. Kasdien. Pastaruosius metus tų pokyčių tiek daug, kad kartais pritrūksta laiko atgal atsigręžti atgal ir pasidžiaugti rezultatais. O yra kuo. Šį kartą pasidalinsiu apie mūsų įgyvendintus pokyčius vienoje iš trijų pagrindinių veiklų – metalo konstrukcijų ir pramonės įrenginių gamyboje.

Praėjusiais metais pradėta „Montuotojo“ gamybinės veiklos modernizacijos programa įgavo naują pagreitį. Pernai užbaigta esminė gamybinės veiklos pertvarka, kurios metu padėti pagrindai didesniam efektyvumui. Į šiuos metus „Montuotojas“ žengė turėdamas jau nebe 4, bet 3 metalo apdirbimo gamyklas, tačiau tuo pačiu – nė kiek nemažesnius gamybinius pajėgumus ir ženkliai didesnį efektyvumą. Kartu su komanda tarp likusių trijų gamyklų užduotis pavyko perskirstyti taip, jog būtų pasiektas optimalus gamybinės veiklos balansas.

Tačiau tai buvo tik pradžia.

Turėdami didelę ambiciją tvirčiau žengti į Europos rinką, privalėjome imtis naujų iniciatyvų, kurios leistų dar labiau išnaudoti turimą veiklos efektyvumo potencialą. Mūsų sprendimas – centralizuotas planavimas, aiški kasdienių, savaitinių, mėnesio KPI sistema, gamybos procesų išgryninimas ir optimizavimas, akademija kvalifikacijos kėlimui ir priimamų darbuotojų įgūdžių tikrinimui. Į gamyklas žengia ir LEAN gamybos valdymo metodai, bet tai darome be lozungų, o imame ir pradedam taikyti nuo to kas tikrai veikia. Pirmas žingsnis – 5S.

Štai tik keli pagrindiniai rezultatai, kurie labiausiai džiugina.

  • Taupanti laiką tvarka. Alytuje veikianti gamykla, kurioje modernizacija jau užbaigta, perėjo į naujos kokybės veiklos etapą. Nors šioje gamykloje dirba puikūs aukštos kvalifikacijos specialistai, iki pertvarkos gamyba buvo organizuojama chaotiškai. Trūko tvarkos, procesų, nuoseklumo. Sutvarkę gamybos logiką, pačią gamyklos veiklą perskirstėme į tris atskirus barus: paruošimo, suvirinimo ir dažymo. Dėl šių pokyčių darbuotojai sugaišta daug mažiau laiko reikalingų įrankių paieškai, gaminių judėjimo po gamyklą procesas sutrumpėjo, išvengiama perteklinio važinėjimo krautuvais;
  • Procesus greitinanti robotizacija. Nuosekliai peržiūrėję gamybos procesą, nusprendėme investuoti į reikalingiausią modernią įrangą, kuri padėtų pagreitinti mechaniškai atliekamą darbą. Taip Alytaus gamykloje atsirado suvirinimo kolona, kurią valdo operatorius, o gaminių suvirinimas atliekamas roboto pagalba. Darbo procesas sutrumpėjo net 5 kartus;
  • Veiklos tobulinimu suinteresuoti darbuotojai. Procesų aiškumas, 5S pagrindu sutvarkytos darbo vietos, sutaupytas laikas ir įdiegta bendra tvarka turėjo teigiamą įtaką ir Alytaus gamykloje dirbantiems talentams. Vos per mėnesį laiko perpratę naujos tvarkos subtilybes, „Montuotojo“ kolegos ėmė ne tik įgyvendinti numatytus, bet ir siūlyti savo pačių sumąstytus veiklos tobulinimus. Gamybos vadovai vis dažniau ėmė sulaukti pasiūlymų, kaip kasdienius darbus būtų galima atlikti greičiau, paprasčiau ir kokybiškiau. Galima sakyti, kad Alytuje per kiek daugiau nei mėnesį laiko įvyko radikali darbo kultūros transformacija. 
  • Viską apibendrinantis rezultatas – ženkliai sutrumpėjęs vieno gaminio tonos pagaminimo laikas. Rezultatai tikrai įspūdingi. Alytaus gamykloje praeitais metais vienos tonos gamybos vidurkis siekė 82 val., šių metų pirmą ketvirtį – jau 41,8 val.

Labai panašūs rezultatai pastebimi ir kitose „Montuotojo“ valdomose gamykloje Klaipėdoje bei Panevėžyje. Pastarojoje gamykloje modernizacija jau pasiekė antrą etapą, tačiau detaliau apie jos metu įvykusius pokyčius – kitą kartą.

Apibendrinant, norisi pasidžiaugti tuo, jog „Montuotojo“ Alytaus gamykla, šiandien dirbanti beveik pilnu pajėgumu, jau gali drąsiai priimti užsienio bendrovių auditų komandas. Gamykla paruošta tiek mažesnių, tiek didelių tarptautinių užsakymų įgyvendinimui. Visi šie pokyčiai nebūtų įmanomi be „Montuotojo“ gamybos vadovo Tado Ažuko lyderystės, visos jo komandos bei mūsų talentingų Alytaus gamybos darbuotojų atvirumo ir įsitraukimo. Už tai esu dėkingas jiems visiems.

Čia matyt būtų gera vieta iliustracijai. Tebūnie tai trumpas video apie tai, kaip pagaminom ir su montavimo skyriaus kolegomis sumontavome rekordinio dydžio sijas Žalgirio baseinui Kaune:

Martynas Pargaliauskas yra bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius

Sekite mus

LinkedIn

Apie mus

„Montuotojas“ yra viena iš didžiausių inžinerinių sprendimų, pramoninių įrenginių gamybos, pramoninės statybos bei montavimo įmonių Lietuvoje, teikianti paslaugas visoje Europos Sąjungoje veikiančioms pramonės bei energetikos bendrovėms.

Categories